W skomplikowanym świecie podatków

Jako młody przedsiębiorca zapewne nie raz zastanawiałeś się, co musisz robić, aby nie być na bakier z prawem. W jaki sposób rozliczać się z państwem, aby jak najlepiej na tym skorzystać? Jakie ulgi podatkowe Ci się należą? O co chodzi z tymi wszystkimi PIT-ami, CIT-ami, VAT-ami? U nas dowiesz się, o co w tym wszystkim chodzi!

Podatki są to obowiązkowe świadczenia pieniężne pobierane przez państwo, które wykorzystywane są później na potrzeby realizacji różnych zadań publicznych. Trafiają one do skarbu państwa, województwa, powiatu lub gminy i dzięki nim organy te mogą inwestować w finansowanie wszystkiego tego, co jest wspólne dla danej grupy – infrastruktury, wojska, policji, służby zdrowia, oświaty itp.

Jako osoba prywatna możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Trwać to może jednak tylko do momentu, w którym Twoje dochody nie przewyższają pewnej określonej z góry przez prawo podatkowe sumy. Korzystają z tego głównie osoby, które dopiero zaczynają swoją działalność (oraz nie mają jeszcze własnej firmy) i nie są w stanie określić, jak duże dochody będą otrzymywać ze świadczenia wykonywanych przez nie usług.

W przypadku, gdy dochody przekraczają określoną kwotę pieniężną zwolnienie takie nie ma prawa już obowiązywać. Osoba taka na podstawie zarobków z poprzedniego roku musi określić, ile jest w stanie zarobić na zleceniach, które wykonuje. Kiedy zarabiamy dużo, nawet opłacalne jest, aby nie zwalniać się z podatku dochodowego, gdyż podczas rozliczania pod koniec roku daje to bardzo często zwroty pieniężne.

Również jako firma masz obowiązek płacić podatki od dochodu, jaki posiadasz. Czym jest dochód? Dochód jest zdefiniowany w ustawie jako nadwyżka sumy wszystkich przychodów nad kosztami ich uzyskania. Podlicza się ją pod koniec każdego roku kalendarzowego.
Co to znaczy suma przychodów? Przychód jest to suma wszystkich otrzymanych przez podatnika pieniędzy (a także wartości pieniężne). Aby obliczyć zatem dochód należałoby od kwoty przychodów odliczyć koszty ich uzyskania.
Świat pieniędzy jest bardzo skomplikowany i na początku naszej drogi bardzo ciężko go zrozumieć. Nie warto jednak zwlekać z tym na ostatnią chwilę i czekać na moment, aż zacznie nam się palić ziemia pod nogami. Bardzo dobrze jest być świadomym praw, jakie posiadamy ale i obowiązków, jakie musimy spełniać wobec państwa. Jest to podstawowa sprawa, jeśli chodzi o nasze współistnienie w polskim społeczeństwie. Zatem kompletuj swoją wiedzę na temat prawa podatkowego już dziś, aby nigdy nie było na to za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry