O pewnym podatku

Dostaliście kiedyś spadek? Jeżeli nie, do kogo Waszym zdaniem należy spadek? Z pewnością zdecydowana większość osób powie, że spadek należy do osoby, która otrzymała ten spadek. Prawda prezentuje się jednak nieco inaczej. Jeżeli mieliście już do czynienia ze spadkiem to z pewnością zdajecie sobie sprawę, o czym mówię. Niemniej, żeby nie było żadnych nieporozumień — chodzi o podatek od spadków i darowizn. Gdyby zdefiniować ten podatek na pewno należy powiedzieć o podatku pobieranym na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku. Jak się łatwo można domyślić naturalnie chodzi o ustawę dotyczącą podatku od spadku i darowizn. Co jeszcze można powiedzieć na temat tego podatku? Na pewno można powiedzieć to, że mówimy o podatku bezpośrednim, od przyrostu masy majątku, samorządowym oraz osobistym.

Jeżeli chodzi o opinie na temat tego podatku, nikt raczej badań nie prowadził, ale wniosek niejako sam się nasuwa. Zresztą czy kiedykolwiek ludzie zadowoleni byli z jakiegoś podatku? W końcu na podatku cierpią kieszenie obywateli. Schemat zawsze przedstawia się dokładnie tak samo, nie ma mowy o wyjątkach. Być może część z Was zastanawia się nad tym, czy kiedykolwiek ten podatek zniknie. Z jednej strony trudno odpowiedzieć na to pytanie a z drugiej bardzo łatwo. Brzmi to stosunkowo dziwnie, ale zaraz wszystko stanie się jak najbardziej jasne. Z jednej strony prawo prędzej czy później może ulec zmianie, ale z drugiej kiedy słyszy się o pewnych decyzjach, można mieć wątpliwości. W zasadzie trudno coś więcej na ten temat powiedzieć.

Na koniec trzeba powiedzieć jeszcze o rodzinie. Niestety, nie będzie to pozytywny wydźwięk. Mówiąc wprost — niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiają się kłótnie o spadek. Z czego wynikają te kłótnie? Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, zostaje tylko domyślanie się. Najbardziej prawdopodobna wydaje się chciwość. Co więcej, zapewne zdecydowana większość z Was nie zgadza się z tym, co mamy w tekście. Można powiedzieć, że jest to sytuacja, którą trzeba określić mianem typowej. Nie pozostaje więc nic innego jak zastanowić się nad wszystkim bardzo spokojnie i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

W razie pojawienia się pytań, najlepszym rozwiązaniem będzie przeczytanie tekstu po raz kolejny. Bardzo prawdopodobne, że jakieś istotne informacje zostały pominięte. Podsumowując wszystko to, co zostało dotychczas powiedziane, podatek od spadku nie powinien mieć tajemnic (nawiasem mówiąc zawsze jest jeszcze internet, informacje dostępne w internecie dotyczą dosłownie wszystkiego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry