Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Każdej osobie może przytrafić się sytuacja, w której stanie się jedną ze stron postępowania karnego. Postępowanie prowadzone w sprawie – in rem – nie powinno być jeszcze źródłem poważniejszego niepokoju. Sytuacja przedstawia się inaczej gdy postępowanie przechodzi z fazy in rem do in personam. Oznacza to, że organ prowadzący postępowanie podjął decyzję o przedstawieniu konkretnej osobie zarzutu. Źródłem wielu wyroków skazujących są przede wszystkim zaniedbania ze strony podejrzanego.

Pomoc specjalisty

Prawo karne posiada opinię dość spójnego i przejrzystego. Niestety to z reguły tylko pozory. Duża część doktryny opiera się na orzecznictwie i komentarzach środowisk naukowych, które często zniekształcają literalne brzmienie przepisu. Dlatego poruszanie się w postępowaniu karnym dla osoby bez doświadczenia może być prawdziwą drogą przez mękę. Od momentu, w którym prawdopodobne wydaje się przedstawienie nam zarzutu powinniśmy zacząć poszukiwanie obrońcy. Mitem związanym z adwokatami jest to, że są drodzy. Cena z reguły zależy od charakteru i skomplikowania sprawy jednak podstawowa reprezentacja to koszt rzędu kilkuset złotych. Biorąc pod uwagę konsekwencje jakie czekają osobę skazaną za przestępstwo nie jest to nietrafiona inwestycja. Polskie prawo przewiduje możliwość (a czasem nawet konieczność) posiadania obrońcy. Pomocy adwokata można szukać na rynku komercyjnym lub wnioskować o przydzielenie go z urzędu. W przypadku drugiej opcji sąd może na nasz wniosek wytypować nam obrońce. Wniosek musi być odpowiednio uargumentowany. Powołać możemy się na przykład na ciężką sytuację finansową. Należy jednak pamiętać, że często istnieje bardzo duża różnica jakościowa pomiędzy tymi formami reprezentacji.

W czym pomoże nam adwokat?

Pomoc adwokata jest istotna zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. Podstawową czynnością będzie dokładne zapoznanie z materiałami postępowania. Na każdym etapie z pomocą obrońcy będziemy w stanie składać trafne wnioski dowodowe. Pozwoli nam to kierować sprawę na interesujące nas tory. Adwokat stanowi również gwarancję przestrzegania naszych praw procesowych. Pomoże nam w konstruowaniu i terminowym złożeniu wszystkich pism. Ponadto porada specjalisty pomoże nam zrozumieć nasze położenie co jest warunkiem znalezienia korzystnego wyjścia z sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry