Co nowego w prawie w 2018?

Nieznajomość prawa szkodzi – to hasło słyszymy od najmłodszych lat. W sytuacji, gdy popełnimy jakiekolwiek wykroczenie, nie możemy tłumaczyć się tym, że czegoś nie wiedzieliśmy lub nie rozumiemy. Każdy człowiek jest równy wobec prawa i podlega pod pewne normy i zasady. Niestety prawo dynamicznie się zmienia. Nowe prawo na rok 2018 szykuje dla nas wiele zmian, dlatego warto zapoznać się z niektórym z nich.

Zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych informacji, które pozwolą Wam zrozumieć tegoroczne zmiany.

Zakaz handlu w niedziele i święta 2018

Jedna z najnowszych ustaw mówiąca o tym, że w 2018 roku handel w niedziele będzie dozwolony wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę.

Dodatkowo poszczególni pracownicy będą mieli także skrócony czas pracy do godziny 14 w dni świąteczne tak jak 24 grudnia, zachowując przy tym z prawo do zachowania wynagrodzenia.

Zmiany dla niepełnosprawnych pracowników w 2018

Ruszył program pod hasłem „Za życiem”, który zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące pracodawców osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych pracowników.

Kluczowe jest to, że dla rodziców opiekujących się niepełnosprawnym dzieckiem wprowadzono nową możliwość stosowania telepracy. Zmiany te mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Zmiany w prawie pracy

Zmian w prawie pracy w 2018 roku będzie wiele. Już od początku roku obowiązują nowe przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Na początku marca 2018 roku, planowana jest również waloryzacja emerytur i rent.

Istotne jest również to, że w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, które zostało zmienione od 2018 r., inne będą również kwoty wolne od potrąceń.

Ustalając kwotę wolną od potrąceń uwzględniać, należy uwzględnić następujące kwestie takie jak: płaca minimalna oraz rodzaj potrącenia, wymiar etatu, koszty uzyskania przychodu.

Znajomość poszczególnych rzeczy jest niezwykle istotna, jeżeli prowadzimy firmę. Kwestie dotyczące podatków, ZUS-u, rozliczeń pracowników z pewnością powinny być znane przez każdego pracodawcę. Należy weryfikować wszelkie informacje dotyczące tych zagadnień, bez względu na to, czym się zajmujemy.

Wszelkie tego typu wiadomości można znaleźć w internecie na forach tematycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do Góry